do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
12 października 2017
kategoria:
Aktualności
Chwała Kościuszce
Chwała Kościuszce

W roku 1917, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, w naszym mieście zorganizowano obchody kościuszkowskie. W najbliższą niedzielę, 15 października 2017 roku dokładnie 100 lat później zapraszamy na uroczystość pod hasłem: „Chwała Kościuszce!”.

O godzinie 11.15 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbędzie się msza św. w intencji jedności narodu.
Po mszy, około 12.30 na płycie rynku starego miasta rozpocznie się, specjalnie na tę okazję przygotowana, inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Częstochowy i Kędzierzyna Koźla w pięknych mundurach różnych armii z epoki kościuszkowskiej. Nie zabraknie też kosynierów i mieszczan. Odtworzona zostanie scena przysięgi Tadeusza Kościuszki, złożonej przed laty na krakowskim rynku. Będzie można podziwiać pokaz wojskowej musztry, pobór rekrutów i formowanie się oddziału kosynierów, wkroczenie wojsk pruskich do Czeladzi oraz rekonstrukcję bitwy pod Szczekocinami, z prezentacją manewrów na placu boju oraz użyciem ognia karabinowego i armatniego. Zapowiada się wyjątkowe widowisko! Całość potrwa około godziny, a przygotował ją i o najdrobniejsze detale zadbał ceniony historyk prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Kiedy już zakończy się historyczny spektakl utworzony zostanie wielobarwny orszak z pocztami sztandarowymi, doboszami, oddziałami wojsk, kosynierami, mieszczanami i wszystkimi, którzy przybędą na miejsce z chęcią wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. Wspomniany orszak przejdzie dostojnie ulicami Czeladzi do parku miejskiego, który od lat nosi imię Tadeusza Kościuszki. Na jednym z jego skwerów odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej. W nawiązaniu do wydarzeń historycznych, tuż obok posadzony zostanie Dąb Kościuszko.

Warto wspomnieć, że czeladzkie uroczystości pod hasłem: „Chwała Kościuszce!” rozpoczną się dwa dni wcześniej, czyli w piątek 13 października 2017 roku o godz. 17.00 w Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów 10.

Program uroczystości:

  • godz. 11.15 Msza św. w intencji Jedności Narodu Polskiego w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika celebrowana przez proboszcza parafii ks. kan. Jarosława Wolskiego
  • godz. 12.15 Inscenizacja historyczna na rynku Starego Miasta z udziałem aktorów i grup rekonstrukcyjnych
  • godz. 13.15 Przemarsz orszaku do Parku Miejskiego im. Tadeusza Kościuszki
  • godz. 13.30 Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Tadeusza Kościuszki oraz posadzenie Dębu Kościuszki

 

Wydarzenia towarzyszące:

Muzeum Saturn w Czeladzi, ul. Dehnelów 10

13 października 2017 roku (piątek), godz. 17.00

  • Naczelnik w sukmanie – wykład prof. dr. hab. Dariusza Nawrota
  • Promocja książki Dariusza Nawrota pt. Tadeusz Kościuszko. W 100. rocznicę obchodów kościuszkowskich w Czeladzi 1917-2017, wydanej przez Muzeum Saturn
  • Otwarcie wystawy pt. Tadeusz Kościuszko – w kręgu tradycji ludowej i narodowej ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

 

 Plakat promujący wydarzenie

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H