Portal Miasta Miasta Czeladź
http://n.bip.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Cyfrowa-Wypozyczalnia-Publikacji-Naukowych-dostepna-w-czeladzkiej-MBP/idn:2658
Drukuj grafikę : tak / nie

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych dostępna w czeladzkiej MBP

15 2021
kategoria:
Aktualności
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi przystąpiła do nowej usługi dostępu do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych (CWPN) Academica, utworzonej przez Bibliotekę Narodową.

Academica udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Umożliwia dostęp do 3,4 miliona publikacji, zarówno z zasobów z domeny publicznej, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone BN, jak i ze zbiorów objętych ochroną prawa autorskiego.

Bezpłatna rejestracja użytkowników odbywa się w Czytelni Naukowej w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi przy ul. 1 Maja 27. Tam też zlokalizowany jest terminal do korzystania z zasobów.

Aby skorzystać z bazy, należy:

Będąc zarejestrowanym użytkownikiem systemu można:

  • czytać teksty publikacji naukowych chronionych prawem autorskim udostępnionych użytkownikowi wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Naukowej
  • logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu
  • dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).

UWAGA!
W przypadku podejrzenia, że doszło do naruszenia Regulaminu CWPN Academica, a w szczególności naruszenia autorskich praw majątkowych lub innych praw osób trzecich przez Użytkownika indywidualnego, Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi jest zobowiązana do - na żądanie Biblioteki Narodowej - udostępnienia danych Użytkownika indywidualnego, pozwalających na jego identyfikację.

Źródło: Katarzyna Bojko, Miejska Biblioteka Publiczna