adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
10 2020
kategoria:
Aktualności
Dzieci Potulic

Najnowsza ekspozycja Muzeum Saturn ukazuje trudną okupacyjną historię najmłodszych mieszkańców Czeladzi. „Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta i bezwzględności machiny wojennej, aresztowane wraz z rodzicami podejrzanymi o sprzyjanie lewicowym i konspiracyjnym organizacjom antyniemieckim w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku. Oddzielone od matek, kilku- kilkunastomiesięczne i kilkuletnie dzieci, przeszły gehennę tułaczki po polenlagrach, doświadczając najgorszego – głodu, chorób, zimna, szykan, przemocy fizycznej, kar cielesnych i niepojętego cierpienia rozłąki z najbliższymi.

Po rocznym przerzucaniu z obozu do obozu, w sierpniu 1944 roku dzieci trafiły do obozu pracy w Potulicach koło Bydgoszczy. 19 lutego 1945 roku dzięki inicjatywie jednego z ojców, który uniknął aresztowań w 1943 roku, czterej czeladzianie: Jan Polak, Wiktor Parka, Teodor Kowalik i Władysław Bazior, przy wsparciu tworzących się dopiero struktur regionalnych władz, przywieźli z Potulic do Czeladzi 54. najmłodszych więźniów wojennych. Spośród czeladzkich dzieci aresztowanych w 1943 roku przeżyły niemal wszystkie, niemal wszystkie też wracając do rodzinnego miasta były zupełnymi sierotami.

Zgromadzone na wystawie i prezentowane z pieczołowitością wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła. Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

12 lutego o godz. 17.00 w murach dawnego sierocińca przeznaczonego dla najmłodszych ofiar Oderberg Aktion, obecnie siedzibie Muzeum Saturn, odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji o trudnej okupacyjnej historii mieszkańców Czeladzi.

Wernisaż wystawy dopełni wykład dr. Mirosława Węckiego o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku i akcji eksterminacyjnej na terenie prowincji Górnośląskiej.


Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

 

 Dzieci Potulic - plakat

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry