do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
06 sierpnia 2019
kategoria:
Aktualności
Igłą malowane

W sierpniu wnętrza sal muzealnych ozdobią dzieła spod igły Haliny Kwiatkowskiej.


Sosnowiczanka haftem artystycznym zajmuje się od wielu lat. Przy pomocy igły, muliny i kanwy tworzy repliki znanych malarzy, portrety, martwe natury, krajobrazy oraz motywy kwiatowe i zwierzęce. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów plastycznych, dwukrotnie uhonorowana Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Art Passion”.


Hafciarstwo jako osobna dziedzina włókiennictwa upowszechniła się w XV wieku, choć ręczne wytwarzanie haftów było znane od stuleci. Długie godziny ręcznego zdobienia tkanin cieszyły się popularnością wśród gospodyń domowych, zajmując czas wolny i gromadząc kobiety przy wspólnej pracy okraszonej długimi dysputami.


Z czasem wprowadzane wzorniki umożliwiały hafciarkom tworzenie skomplikowanych ornamentów. W zależności od stosowanej techniki zdobienia i ściegu motywy dekoracyjne przyjmują rozmaite formy zachwycając swym kunsztem i niekwestionowaną urodą.


Na podziwianie obrazów „igłą malowanych” zapraszamy od 7 sierpnia do 1 września.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

 Igłą malowane - wystawa

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H