adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
03 grudnia 2021
kategoria:
Aktualności
Dzień Górnika
Dzień Górnika

4 grudnia to tradycyjne święto górników – Barbórka. Z tej okazji władze Miasta Czeladź pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy najgłębszego szacunku za codzienny trud i wysiłek.

 

 

Górnikom w dniu Ich święta

Trudno byłoby wyobrazić sobie dzień 4 grudnia w naszym mieście bez Barbórki – święta górniczej braci. Przemożna siła tej pięknej tradycji ciągle jest jednym z najważniejszych elementów naszej rzeczywistości. To nie tylko pokopalniane obiekty, które dziś służą zupełnie innym celom, ale przede wszystkim pamięć ludzka, przechowywana w licznych rodzinach od pokoleń.

Na przeszłość, jakakolwiek była, patrzymy z sentymentem, przywołując obrazy, zwłaszcza te odświętne, w których dominują górnicze czaka, galowe mundury, szpady, flagi zielono-czarne. Nie ma też górniczego święta bez dźwięków naszej, czeladzkiej, liczącej ponad 100 lat, bodaj już ostatniej w Zagłębiu, Górniczej Orkiestry Dętej. W tym, w pewnym sensie magicznym dniu, znów będziemy mogli wypatrzyć na ulicach naszego miasta błyszczące instrumenty, czerwone pióropusze, ozdobną batutę kapelmistrza i dumne twarze muzyków – tych pamiętających czas górniczej prosperity, jak i bardzo młodych, dla których najważniejsza jest radość obcowania z muzyką i świadomość kontynuacji tej niezwykłej tradycji.

Niech z okazji Barbórki w naszych sercach zagości radość, ożyją wspomnienia i odrodzi się poczucie wyjątkowości tego dnia.

Wszystkim byłym Górnikom, ich Rodzinom i Bliskim, a także tym ciągle związanym z tym pięknym, zawsze godnym najwyższego szacunku zawodem, życzę dużo zdrowia, bezpiecznej pracy i pomyślności.

Niech czuwa nad Wami święta Barbara, Wasza Patronka!

Niech żyje nam, Górniczy Stan!

Burmistrz Miasta Czeladź

Zbigniew Szaleniec

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry