adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
27 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
Maria Nogajowa 

Do końca grudnia w galerii „Exlibris” Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać pierwszą, przygotowaną z tak wielkim rozmachem, retrospektywną wystawę poświęconą Marii Nogajowej – patronce czeladzkiej książnicy.

Jest to wspólny projekt Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i Miejskiej Biblioteki Publicznej, zrealizowany dzięki pozyskanemu grantowi z Urzędu Miasta Czeladź. Czas trwania wystawy został przedłużony ze względu na bardzo duże zainteresowanie niezwykłą postacią bibliotekarki, artystki i społecznika.

Któż ze starszego pokolenia czeladzian nie znal osobiście Marii Nogajowej? Zawsze, już od czasów przedwojennych, można było ją zastać między regałami z książkami lub wśród dzieci, którym poświęcała szczególną uwagę, ucząc ich miłości do literatury i języka polskiego. Ale znany był też jej głos, gdyż od 1952 roku prowadziła audycje w czeladzkim radiowęźle. Wielu mogła kojarzyć się z wykładami, podczas których uczestnikom uniwersytetu powszechnego opowiadała o sytuacji społecznej w kraju, o konieczności posiadania umiejętności pisania i czytania, także o identyfikacji ze swoją małą ojczyzną, tożsamości, o literaturze, sztuce, o dobrodziejstwie i potrzebie bycia wśród książek. W tym widziała szansę na dobre życie dla siebie i innych, realizację osobistych zainteresowań i poczucie bycia potrzebnym lokalnej społeczności.

Była artystką – już we wczesnych latach młodzieńczych związała się z zagłębiowskim środowiskiem profesjonalnych artystów malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów. Sama starała się uczestniczyć w kursach dokształcających, doskonaląc swój warsztat malarski. Z jednakową chęcią sięgała po piórko, jak też po pędzel czy pastele. Interesowała się również fotografią zwłaszcza portretową, czego dowodem jest spora liczba zachowanych zdjęć z jej podobizną, wykonanych przez najlepszych fotografów tamtego czasu. Trzeba było wiele cierpliwości i wyczucia koloru, by jedną z form zarobkowania na życie uczynić korektę zdjęć w zakładzie fotograficznym czy to sosnowieckim Studio Lazara czy we własnej pracowni.
Ze zdjęć, a także z relacji osób bliskich i znajomych można wysnuć wniosek, że była prawdziwą damą zagłębiowskiej bohemy i życia artystyczno-społecznego Czeladzi.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry