do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
08 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
Przyjdź, posadź, nazwij swoje drzewo
Przyjdź, posadź, nazwij swoje drzewo

Drzewa uważane są za cud natury i sprzymierzeńca ludzkości. Korzyści wynikające z ich obecności w ekosystemie są trudne do przecenienia. Teraz każdy czeladzianin może mieć swoje, nazwane przez siebie drzewo. Wystarczy wziąć udział w kolejnej akcji pod hasłem "Przyjdź, posadź, nazwij swoje drzewo", w środę, 13 listopada.

Spotkajmy się przy ul. Spacerowej, od strony Lidla, w środę, 13 listopada, o godz. 15:30.
Na miejsca nasadzeń wytypowano okolice ul. Spacerowej.

Każdy mieszkaniec, który posadzi drzewo, będzie mógł je nazwać. Do dyspozycji czeladzian będą: sadzonki, sprzęt do sadzenia, tabliczki.

W środowisku miejskim drzewostan musi być stale pod nadzorem. Drzewa uszkodzone i zniszczone przez szkodniki, choroby, czy warunki atmosferyczna są usuwane ze względu na bezpieczeństwo ludzi.
Ale troska o zdrowie ludzi i równowagę ekosystemu nakazuje, by w miejsce usuniętych drzew sadzić nowe.

Do wzięcia udziału w akcji "Przyjdź, posadź, nazwij swoje drzewo" szczególnie zapraszają burmistrz Zbigniew Szaleniec, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko, Wiceprzewodniczący Marcin Gadecki RM i radny RM Andrzej Mentel.

 

Tylko jedno drzewo może pochłonąć nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla rocznie.

Jedno duże drzewo o wysokości ok. 25 m pochłania tyle dwutlenku węgla, ile emitują dwa gospodarstwa jednorodzinne.

Każdy hektar lasu wchłania rocznie ok. 200 ton dwutlenku węgla.

Drzewo rośnie cały czas. Wzrost korony i listowia następuje wiosną oraz latem. Zimą i jesienią zwiększony przyrost mają korzenie.

Drzewa nie tylko oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów ale również wzbogacają je o substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze. Stymulują też proces oddychania i krążenia oraz regulują działanie układu nerwowego ludzi.


 

 "Przyjdź, posadź, nazwij swoje drzewo"

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H