adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
02 grudnia 2019
kategoria:
Aktualności
Czeladzka Górnicza Orkiestra Dęta
Czeladzka Górnicza Orkiestra Dęta

Górnicze tradycje są w Czeladzi wciąż żywa. Chociaż ostatnią bryłę węgla wydobyto tu ponad 20 lat temu, szacunek dla trudu pracy pod ziemią nie słabnie. Dlatego też dzień imienin św. Barbary jest bardzo ważny w kalendarzu miejskich wydarzeń.

Barbórka to okazja do złożenia górnikom życzeń, ale także sposobność do wspólnego świętowania i kultywowania tradycji oraz podtrzymywania pamięci o górniczej przeszłości Czeladzi. 

Jak będziemy obchodzić Dzień Górnika w naszym mieście?

Barbórka bez Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej nie mogłaby się odbyć. Dlatego też muzyków usłyszymy tego dnia dwukrotnie - najpierw podczas tradycyjnej porannej pobudki, a po południu na rozpoczęcie uroczystego otwarcia Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej "Saturn". Ważnym elementego są także msze św. odprawiane w intencji górników w kościele Matki Bożej Bolesnej na Piaskach i św. Stanisława BM przy Rynku.


Zaczniejmy tradycyjnie od pobudki w wykonaniu Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej. Dźwięki muzyki będzie można usłyszeć w różnych częściach miasta.

Po południu warto będzie zajrzeć do obu obiektów Muzeum Saturn - przy Dehnelów 10 i 45. We wnętrzach wilii niegdyś zamieszkiwanej przez dyrektora kopalni „Saturn” 4 grudnia o godz. 17.00 będziemy wspominać górniczą historię miasta i jej mieszkańców. Okolicznościowemu spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż ekspozycji „Światełko w tunelu”. Godzinę później przeniesiemy się na teren byłej kopalni "Saturn", gdzie poznamy nowe oblicze dawnych kopalnianych warsztatów elektrycznych. Uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej "Saturn" doskonale wpisuje się w barbórkowe świętowanie. A wydarzy się tam naprawdę wiele. Po raz drugi będzie można usłyszeć Czeladzką Górniczą Orkiestrę Dętą, odbędzie się wyjątkowy pokaz pirotechniczny, a w Galerii "Elektrownia" zaprezentuje się Grzegorz Poloczek. A na barbórkowych gości będzie czekał pyszny, gorący żurek.

3 grudnia 2019 r.
12.00 Msza św. w intencji górników; kościół Matki Bożej Bolesnej

4 grudnia 2019 r.
8.30 Pobudka
9.00 Msza św. w intencji górników; kościół św. Stanisława B.M.
17.00 Barbórka na Saturnie - spotkanie oraz wernisaż wystawy "Światełko w tunelu", Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10
18.00 Uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej "Saturn", dawnych warsztatów elekktrycznych KWK "Saturn", ul. Dehnelów 45.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry