do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
31 października 2019
kategoria:
Aktualności
V Kwesta na cmentarzach

To już po raz piąty na czeladzkich cmentarzach zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Na cmentarzach komunalnym i parafialnym od 1 do 2 listopada w godz. od 9 do 17 kwestować będą wolontariusze wyposażeni w identyfikatory i oznakowane puszki-skarbonki.


W ramach zeszłorocznej kwesty zebrane środki zostały przeznaczone na renowację grobowca Franciszka i Marcjanny Skowrońskich. Odnowiony pomnik, liczący sobie ponad 120 lat posiada formę krzyża łacińskiego oplecionego bluszczem, osadzonego na kopcu z wapiennych głazów. Położony w górnym sektorze nekropolii grób został odczyszczony z nawarstwionych przez ponad stulecie zabrudzeń, uzupełniono też liczne ubytki oraz przywrócono pierwotne inskrypcje na tablicy nagrobnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenie pierwotnego kształtu kolejnemu zabytkowemu obiektowi na najstarszej czeladzkiej nekropolii.


Wszystkich odwiedzających rodzinne groby prosimy o finansowe wsparcie tej pożytecznej inicjatywy. Dla wielu obiektów nagrobnych zniszczonych upływem czasu, a posiadających dużą wartość historyczną i artystyczną to niejednokrotnie ostatni moment i jedyna szansa na uratowanie od zagłady.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H