adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Samospis internetowy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Abraham Green

Abraham Green

- urodził się 15 października 1928 r. w Czeladzi. Jego matka była ławnikiem w Radzie Miejskiej oraz przewodniczącą Żydowskiej Organizacji Kobiet, aktywnie działała w kasie dobroczynnej i towarzystwie opieki nad chorymi, zarządzała także ochronką dla dzieci. W 1942 r. Green wraz z innymi Żydami znalazł się w czeladzkim getcie. Następnie był więźniem obozu przejściowego pod Wrocławiem, łagru w Markstedt, łagru między Lipskiem a Dreznem, obozów w Gross Rosen, Weimarze, Buchenwaldzie, a także robotnikiem przymusowym w zakładach Kruppa. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Po zakończeniu 12-letniej służby wojskowej w armii izraelskiej założył firmę w branży gazowniczej, zaczął też działać na rzecz integracji środowiska zagłębiowskich Żydów w Izraelu. Kiedy powstał Światowy Związek Żydów Zagłębia Dąbrowskiego, objął funkcję wiceprzewodniczącego. 25 lat po zakończeniu II wojny światowej w Dolinie Zagłady, na górze Syjon w Jerozolimie, odsłonięty został pomnik Pamięci Ofiar Zagłady z Zagłębia. Nasze miasto widnieje również na jerozolimskim drzewie miejsc pamięci Holocaustu.
Od kilkudziesięciu lat pełni funkcję przewodniczącego Światowego Związku Żydów Zagłębia. Jest autorem publikacji historycznych o dziejach Żydów w Czeladzi. Abraham Green to postać wielkiego formatu – jego działania mają międzynarodowy charakter, a ich celem jest szerzenie w pamięci o Holocauście, praca na rzecz pokoju na świecie. Od wielu lat przyjeżdża do Czeladzi, a także innych miasta Zagłębia, pokazując młodzieży miejsca pamięci. Dzięki m.in. Abrahamowi Greenowi czeladzki kirkut należy do najlepiej utrzymanych cmentarzy żydowskich w województwie śląskim. Na łamach gazety wydawanej przez Światowy Związek Żydów Zagłębia często goszczą informacje o Czeladzi.
Honorowy Obywatel Czeladzi od 2006 r.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry