adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Samospis internetowy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Janusz Domagalik

Janusz Domagalik

- urodzony 5 lipca 1931r. w Czeladzi. Prozaik, dziennikarz, radiowiec, autor książek i widowisk telewizyjnych dla młodzieży; w latach 1956-68 naczelny redaktor gazety harcerskiej "Świat Młodych" a od 1968-81 kierownik Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci w PR. Autor takich książek jak: "Koniec wakacji" (akcja rozgrywa się w miejscowości Borzechowo, w każdym detalu przypominającą Czeladź), "Księżniczka i chłopcy", "Zielone kasztany", "Marek", "Irmina", "Pięć przygód detektywa Konopki", "Skarb szeryfa". Za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży w 1975 otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów, w 1977 wyróżniono go Orderem Uśmiechu a w 1980 Harcerską Nagrodą Literacką i Orlim Piórem. Jest dwukrotnym laureatem austriackiej nagrody państwowej a "Koniec wakacji" został wpisany na listę honorową im. H.CH. Andersena.
Rodzina pisarza zawsze była mocno zakorzeniona w Czeladzi: jego dziadek Roman Herchold był naczelnikiem Straży Pożarnej i majstrem ślusarsko-kowalskim w kopalni "Saturn", a dziadek ze strony ojca-Jan Domagalik maszynistą wyciągowym w kopalni "Czeladź"; ojciec-Bolesław Domagalik został aresztowany w 1941 za działalność w Związku Orła Białego, zginął w Oświęcimiu.
Honorowy Obywatel Czeladzi od 2001 r.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry