adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Samospis internetowy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Miasto Zabytki Średniowieczny układ urbanistyczny miasta lokacyjnego wraz z fragmentami przedmieść.

ŚREDNIOWIECZNY UKŁAD URBANISTYCZNY MIASTA LOKACYJNEGO WRAZ Z FRAGMENTAMI PRZEDMIEŚĆ.

Układ wytyczony ulicami: Pieńkowskiego, Modrzejewską, Staszica, Katowicką (dawna Milowicka), Żabią (dawna Krasonia) i 1 Maja oraz wylotami ulic Grodzieckiej i Będzińskiej, a także rozwidleniami ulic Modrzejewską, Reymonta, Katowickiej  i Bytomskiej. Układ urbanistyczny z XIII w. na planie zbliżonym do owalu z centralnie położonym rynkiem. Do dzisiejszego dnia zachowały się elementy miasta lokacyjnego: centralnie położony rynek o kształci czworoboku z ciągami komunikacyjnymi wybiegającymi z naroży. Parcele przyrynkowe oplecione wrzecionowato (od północy i południa) ciągami komunikacyjnymi z parcelami. Miastu lokacyjnemu towarzyszą przedmieścia Bytomskie i Raciborskie. W układzie drogowym i zabudowie przedmieść można zauważyć jak ważną rolę w średniowieczu posiadał układ drogowy o kierunku wschód -zachód. Był to dawny bardzo ważny trakt tranzytowy z Krakowa na Śląsk.

W obszarze Starego Miasta poza obiektami chronionymi mocą wpisu do rejestru zabytków, wskazuje się do ochrony (na mocy Planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego miasta Czeladź w obszarze Starego Miasta - Uchwała Nr  XXIX/360/2007 Rady Miejskiej w Czeladzi) obiekty zlokalizowane pod adresami:1. ul. Bytomska 2, 16, 26
2. ul. Grodziecka 9
3. ul. Kacza 8
4. ul .Kościelna 1
5. ul. Pieńkowskiego 1, 17, 21, 39
6. ul. Podwalna 4, 19
7. ul. Rynek 4, 6, 8, 10, 14, 16, 20, 22, 24, 26
8. Budynki w pierzei ul. Ciasnej

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry